Rhoose

Rhoose Ski Race 2008

Under 16`s Boys

1.    Freddie Hedger – Woolacombe
2.    Matt Robinson – Llantwit Major
3.    Mitchell Ball – Rhoose
4.    Rees Perry – Rhoose
5.    Charlie Grandfield – Rhoose
6.    Perry Sugden – Rhoose
= 7. Morgan Howells – Davies – Rhoose
Luke Giddings – Rhoose
Theo Frangoulis – Rhoose
Tom Parker – Rhoose
Chad Bremner – Rhoose
Alex Varney – Rhoose
Robbie Thompson – Rhoose

Under 16 Girls

1.    Storm Morham – Rhoose
2.    Eloise Neighbour – Rhoose
3.    Emma Challacombe – Woolacombe
4.    Danielle Edgerton – Rhoose
5.    Teg Young – Rhoose
6.    Alex Goodfellow – Pen-y-bont

Under 19`s Men

1.    James Grandfield – Rhoose
2.    Simon Perry – Rhoose
3.    Alex Bunney – Saunton Sands
4.    Chris Gratton – Saunton Sands
5.    Luke Penman – Woolacombe
6.    Jack Giddings – Rhoose
7.    Matt Rowlands – Whitmore Bay

Under 19`s Women

1.    Sara Rowe – St. Ives
2.    Laura Bremner – Rhoose
3.    Lucy Curtis – Rhoose
4.    Amy Byles – Pen-y-bont
5.    Lana Evans – Rhoose

Senior Men

1.    Dan Humble – Portreath
2.    Mark Ressel – Saunton Sands
3.    Craig Robinson – Pen-y-bont
4.    Tim Widdershoven – Portreath
5.    Richard Sims – Hayle

Senior Women

1.    Karen O`Donaghue-Harris – Jackson`s Bay
2.    Claire Frank – Dawlish Warren

Masters Men

1.    Simon Garbett – Portreath
2.    Owen Phillips – Llantwit Major (D)
3.    Kevin Littlehales – Bristol Canoe Club (D)
4.    Neil Johnson – Dawlish Warren
5.    Andy Proctor – Sker
6.    Gareth Harris – Sker
7.    Mike Childs – Sker (D)
DNF Bob Bunney – Saunton Sands

Masters Women

1.    Steph Robinson – Llantwit Major

Double Ski

1.    Lloyd Rosewell and Sam Moore – Pen-y-bont
2.    Colin `Biggles` Smith and Lauren Smith – Woolacombe
3.    Dave Cooper and Steve Edgerton – Rhoose
4.    Simon Parker and Chris Braggins – Rhoose

Hayle

HAYLE SLSC SKI RACE

Results

3 Mile course:

Under 16 Girls

1st    Vanessa Pearson        Perranporth             28.58
2nd   Emma Challacombe   Woolacoombe        29.27
3rd    Lauren Lawrey            Portreath                 35.12

Under 16 Boys

1st    Freddie Hedger            Woolacoombe        23.00
2nd    Joshua Newing            Portreath                24.05
3rd    Charlie Grandford       Rhoose                    24.17
4th    Alex Bowden                Perranporth           25.58
5th    Matt Hewitt                  Portreath                30.25
6th    James Burnford           Portreath                33.44
7th    Tom Bolt                       Portreath                34.15
8th    Adam Davey                Portreath                 47.40
9th    Kiran Townsend                                            49.47

6 Mile Course:

Under 19 Boys

1st    James Grandfield     Rhoose               1.14.20
2nd  Chris Gratton            Saunton             1.15.15
3rd   Alex Bunney              Saunton             1.15.25
4th   Brandon                                                 1.20.40
5th   Luke Penman            Woolacombe     1.21.08
6th    Jon Joe Mooney        Woolacombe     1.38.36

Under 19 Girls:

No Entries

8 Mile Course:

Masters Ladies:

1st    Trish Merrett            Hayle            1.51.25

Masters Men:

1st    Simon Garbett      Portreath        1.30.17
2nd   Colin Smith           Woolacombe  1.30.25
3rd    Dave Parker          Hayle               1.33.37
Ben Widdershoven        Portreath        1.33.52 (Non-Point scoring)
4th    Nick Skinner                                   1.39.31
5th    Rich Lark                 Saunton         1.43.22

Open Men:

1st    Dan Humble            Portreath        1.33.51
2nd   Glenn Eldridge                                 1.38.45
3rd    Mark Ressell            Saunton          1.44.23