South Coast

South Coast Ski Race 2009

U16 Boys                            U16 Girls

Josh Newing                       Eva Murphy
Freddie Hedger                 Grace Clark
Tom Bolt                             Kierra Harrrington
Matt Hewitt
Josh Caton
Scooby Lark
Jeffrey Shepherd

U16 Girls Doubles

Claudia Burrows + Jasmin Guess-England

10Km

U19 Ladies

Eloise Neighbour    01:08:59
Emma Challacombe    01:10:00

U19 Men

Brandon Lark    00:59:59

Open Ladies

Jenna Hawkey    00:53:55
Chloe Bunnett    00:55:55
Zoe Betteridge   01:02:00
Jess Lewin           01:03:00
Sue Mclean         01:25:00

Doubles

Peter & Tom Maycock     00:58:00

Masters Ladies

Clare Frank    01:06:00

14Km

Open Men                                   Open Ladies

Ivan Lawler           01:02:00        Jenna Hawkey    01:08:45
Dan Humble         01:05:00        Chloe Bunnet    01:10:07
Mark Ressel          01:07:00
Joe Andrews         01:07:30
Kenneth Loftus    01:08:00
Mark Forester      01:09:13
Andy Griffin          01:10:07
Andy Blow            01:12:56
Chris Chawley      01:14:20
Christian Leroux  01:19:00
Stewart Thorpe    01:21:00
Andy Ferris            01:23:01
Chris Oliver           01:23:02

Masters Men

Steve Hardman              01:07:45
Simon Garbett               01:08:50
Colin ‘Biggles’ Smith    01:09:36
Richard England            01:10:07
Paul Kingman                01:13:00
Richard Lark                   01:20:00
Neil Johnson                   01:24:00
Mike Childs                     01:35:00
Andy Young               +- 01:55:00
Arwel Evans               +- 02:00:00

Chales Davison              DNF
Philip Nye                       DNF (Broken Paddle)

Rhoose

Rhoose Ski Race 2009

Under 16  Boys                                             Under 16 Girls

1    Freddie Hedger         Woolacombe      Eva Murphy                  Woolacombe
2    Charlie Grandfield    Rhoose                Ellie Parker                    Woolacombe
3    Alex Varney                Rhoose                Storm Morham             Rhoose
4    Luke Giddings           Rhoose                 Anthea Young              Rhoose
5    Chad Bremner           Rhoose                Danielle Edgerton        Rhoose
6    Rhys Perry                  Rhoose                Lauren Lawry                Portreath
7    Josh Caton                  Saunton              Teg Young                     Rhoose
8    Matt Hewitt                Portreath            Hannah James              Rhoose
9    Tom Parker                Rhoose                 Abbie Phipps                Rhoose
10    Shaun Giddings      Rhoose                 Dominique Declaire    Rhoose
11    Tim Short                 Teignmouth         Skye Morham               Rhoose

Under 19 Boys                                         Under 19 Girls

1    Simon Perry       Rhoose                  Eloise Neighbour         Rhoose
2    Matt Childs        Teignmouth          Emma Challacombe    Woolacombe
3    Brandon Lark    Woolacombe        Gracie Dack                   Saunton
4    Matt Rowlands  Jacksons Bay        Lucie Smith                    Saunton
5    Perry Sugden    Rhoose

Senior Men                                                     Senior Women

1    Ivan Lawler                Elmbridge            Zoe Betteridge    Saunton
2    Dan Humble              Portreath             Kathryn Worth    Rhoose
3    Mark Ressel               Saunton
4    Tim Widdershoven   Portreath
5    Simon Jury                 Poppit
6    Andrew Maycock      Saunton
7    James Grandfield      Rhoose

Mens Masters

1    Steve Wardman             Shoreham
2    Colin (Biggles) Smith    Woolacombe
3    Dave Lang                      Exeter
4    Ian Robinson                 Branksome
5    Simon Garbett               Portreath
6    Stuart Sherman             Woolacombe
7    Arwin Jones                    Penybont
8    Simon Parker                 Rhoose
9    Neil Johnson                  Dawlish Warren
10    Gareth Harris              Sker
11    Mike Childs                  Sker

Saunton

BRITISH SKI SERIES SAUNTON SANDS

UNDER 16

Boys
1    Tom Bolt                Portreath
2    Freddie Hedger    Woolacombe
3    Matt Hewitt           Portreath
4    Jordan Roberts     Hayle
5    Josh Caton             Saunton

Marcus Hutchens       Woolacombe    DNF

Girls
1    Ellie Parker        Woolacombe
2    Eva Murphey    Woolacombe
3    Laura Lawry      Portreath

UNDER 19

Boys
1    Brandon Lark    Woolacombe
2    Alex Bowden     Perranporth

Chris Gratton    Saunton    DNF
Joe Keat              Bude         DNF

Girls
1    Eloise Neighbour               Rhoose
2    Emma Challacombe          Woolacombe
3    Lucy Smith                          Saunton

OPEN

Men
1    Mark Ressel                   Saunton
2    Dan Humble                  Portreath
3    Tim Widdershoven       Portreath
4    Ivan Lawler                    Elmbridge Canoe Club
5    Graham O’Regan         Royal Canoe Club
6    Simon Dark                    BOA
7    Kennith Loftus              Royal Canoe Club
8    Pete Maycock                Exeter Canoe Club
9    Andy Maycock               Bristol
10    Pete Croper                 Saunton

Ladies
1    Jenna Hawkey     Portreath
2    Chloe Bunnett     Branscombe Chine
3    Zoe Betteridge    Saunton

MASTERS

Men
1    Simon Garbett        Portreath
2    Colin Smith              Woolacombe
3    Simon Lawrence     Perranporth
4    Steve Hardman       BCU Rowing club
5    Ian Robinson           Branscombe Chine
6    Richard Lewis          BOA Canoe Club
7    Dave Lang                Exeter Canoe Club
8    Owen Phillip             Lantwit Major
9    Steve Chivers           Saunton
10  Gareth Harris          Sker
11  Richard LARK           Woolacombe
12  Mike Childs              Sker
13  Neil Johnson            Dawlish Warren

Phillip Nye                                                            DNF
Kevin Lttlehales             Bristol Canoe Club    DNF
Graham Keat                  Bude                            DNF

Ladies
1. Karen Harris             Rhoose

Clare Frank                    Dawlish Warren          DNF

DOUBLE

1    C Hewitt/R Phillips    Portreath

Series

British Ocean Ski Series 2009    The old ones are the best…. are they getting any better?

Under 16 Boys

1st      Freddie Hedger
2nd    Matt Hewitt
3rd     Tom Bolt
4th      Josh Caton
5th     Charlie Grandfield
6th      Alex Varney
7th      Luke Giddins
7th      Jordan Roberts
9th      Chad Bremner
10th    Rhys Perry
10th    Ryan Lark
12th    Jeffrey Shepherd
13th    Tom Parker
14th    Shaun Giddings
15th    Tim Short

Under 16 Girls

1st     Eva Murphy
2nd    Ellie Parker
3rd     Lauren Lawry
4th     Grace Clark
5th     Storm Morham
5th     Kierra Harrington
7th     Anthea Young
8th     Danielle Edgerton
9th     Teg Young
10th   Hannah James
11th   Abbie Phipps
12th   Dominique
13th   Skye Morham

Under 19 Men

1st     Brandon Lark
2nd    Simon Perry
3rd     Matt Childs
4th     Alex Bowden
5th     Matt Rowlands
6th     Perry Sugden
Chris Gratton
Joe Keat

Under 19 Women

1st      Eloise Neighbour
2nd    Emma Challacombe
3rd     Lucy Smith
4th     Gracie Dack

Open Men

1st      Ivan Lawler
2nd    Dan Humble
3rd     Mark Ressel
4th     Tim Widdershoven
5th     Kenneth Loftus
6th     Andy Maycock
7th     Joe Andrews
8th     Simon Jury
8th     Graham O’Regan
10th   Simon Dark
10th   Mark Forester
12th   James Grandfield
12th   Andy Griffin
14th   Pete Maycock
14th   Andy Blow
15th   Chris Chawley
16th   Pete Croper
16th   Christian Leroux
17th   Stewart Thorpe
18th   Andy Ferris
19th   Chris Oliver

Open Women

1st    Zoe Bettridge
2nd    Jenna Hawkey
3rd    Chloe Bunnett
4th    Kathryn Worth
5th    Jess Lewin
6th    Sue Mclean

Masters Men

1st      Steve Hardman
2nd    Colin (Biggles) Smith
3rd     Simon Garbett
4th     Ian Robinson
5th     Dave Lang
6th     Neil Johnson
7th     Mike Childs
8th     Simon Lawrence
9th     Richard Lark
10th   Richard England
11th   Gareth Harris
11th   Paul Kingman
13th   Stuart Sherman
13th   Richard Lewis
15th   Arwin Jones
16th   Simon Parker
16th   Owen Phillip
18th   Steve Chivers
18th   Andy Young
19th   Arwel Evans