event burgee

GB Ocean Ski 2015

Looe

Results are final as of 11:55 on May 4, 2015

Overall Positions

Paddled: 1, Entries: 48, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Doubles Partner Ski Club Time
1st Open Men Scoob Lark Carbonology Flash Woolacombe SLSC 01:04:26
2nd Open Men Mark Ressel Icon Genesis 01:04:39
3rd Masters (40+) Steve Baker Epic V10 Richmond CC 01:05:06
4th Open Men Nigel Jones Stellar SES Ultra Nottingham Kayak Club 01:05:47
5th Masters (40+) Adrian Croucher Fenn Elite Wey Kayak Club 01:06:02
5th Doubles Helen Taylor Tristram Turner 01:06:02
7th Open Men Michael Southey Fowey River Canoe Club 01:06:19
8th Masters (40+) Roy Fieldus Carbonology Zest Wey Kayak Club 01:06:32
9th Open Men James Missen Bradford On Avon 01:07:10
10th Open Men Connor Peters Fowey River Canoe Club 01:07:14
11th Open Men Gus England Epic V12 01:07:17
12th Open Men Andy Blow Fenn Elite Spark 01:07:48
13th Masters (40+) Simon Garbett Icon Genesis Portreath SLSC 01:08:03
14th Masters (40+) Nick East Icon Genesis Exeter CC 01:08:04
15th Masters (40+) John Elliott Fenn Elite 01:08:16
16th Open Men Ralph Baker 01:08:23
17th Masters (40+) Paul Kingman Stellar SES 01:08:24
18th Masters (40+) Andy Nicholson Fenn Elite Spark Shoreham Surfski 01:10:46
19th Open Men Tim Escott Epic V10 Bradford On Avon 01:11:07
20th Masters (40+) Richard Lewis Epic V10 Sport Bradford On Avon 01:11:08
21st Masters (40+) Stan Missen Epic V10 Sport Bradford On Avon 01:11:09
22nd Open Men Steve Riley Fowey River Canoe Club 01:11:14
23rd Open Men Dave Blow Fenn Elite Spark 01:11:35
24th Masters (40+) Martin Fleet 01:11:52
25th Masters (40+) Rob Knott Icon Genesis Bristol Canoe and Kayak Club 01:12:15
26th Doubles Simon Derham Richard Elliot Knysna Racing G42 01:13:38
27th Doubles Rich Lark Simon Lawrence Fenn Perranporth & Woolacombe 01:13:39
28th Masters (40+) Alan Roberts Fenn Swordfish Hayle SLSC 01:14:03
29th Masters (40+) Andy Parritt Epic V10 Fowey River Canoe Club 01:14:22
30th Masters (40+) Andy Phillips Epic V8 Bradford On Avon 01:15:14
31st Masters (40+) Adrian Henson Epic V8 Wey Kayak Club 01:15:55
32nd Masters (40+) Willem Prinsloo Fenn Swordfish 01:16:02
33rd Masters (40+) Steven Kirton Fenn Mako St Ives 01:16:12
34th Masters (40+) Mark Escott Epic V10 Sport Bradford On Avon 01:16:49
35th Open Men Henk Smith Fenn Elite Glide 01:18:39
36th Open Men Robert Bleker Carbonology Flash Shoreham Surfski 01:19:08
37th Masters (40+) Andre Regini Epic V8 Bristol Canoe and Kayak Club 01:21:16
38th Masters (40+) Philip Nye Icon Genesis Branksome Chine SLSC 01:21:17
39th Masters (40+) Adrian Tricket Epic WCC 01:22:25
40th Open Men Brian Denholm OCUK 01:22:59
41st Masters (40+) Glen Parry Fenn XT Cardiff Bay 01:26:41
42nd Doubles Katie Fielder Kia Wardman Fenn Mako Elite Portreath SLSS/ Oceansports 01:30:25
43rd Masters (40+) Michard (Ben) Byrom Epic V8 Croyde Surf Life Saving 01:32:17
44th Open Women Susan Fridd Fenn Elite Spark? 01:33:07
45th Open Men Mark Peters Allwave Galea Fowey River Canoe Club 01:33:25
46th Open Men John Galilee Allwave PRCC 01:34:12
47th Open Men Neil Gilmour  Think Ace 01:34:22
48th Open Women Allison Martin Epic V10 Sport Fowey River Canoe Club 01:50:14

Series Categories

Doubles

Paddled: 1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Doubles Partner Ski Club R1 Time
1st Doubles Helen Taylor Tristram Turner 1.0 01:06:02
2nd Doubles Simon Derham Richard Elliot Knysna Racing G42 2.0 01:13:38
3rd Doubles Rich Lark Simon Lawrence Fenn Perranporth & Woolacombe 3.0 01:13:39
4th Doubles Katie Fielder Kia Wardman Fenn Mako Elite Portreath SLSS/ Oceansports 4.0 01:30:25

Masters (40+)

Paddled: 1, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Doubles Partner Ski Club R1 Time
1st Masters (40+) Steve Baker Epic V10 Richmond CC 1.0 01:05:06
2nd Masters (40+) Adrian Croucher Fenn Elite Wey Kayak Club 2.0 01:06:02
3rd Masters (40+) Roy Fieldus Carbonology Zest Wey Kayak Club 3.0 01:06:32
4th Masters (40+) Simon Garbett Icon Genesis Portreath SLSC 4.0 01:08:03
5th Masters (40+) Nick East Icon Genesis Exeter CC 5.0 01:08:04
6th Masters (40+) John Elliott Fenn Elite 6.0 01:08:16
7th Masters (40+) Paul Kingman Stellar SES 7.0 01:08:24
8th Masters (40+) Andy Nicholson Fenn Elite Spark Shoreham Surfski 8.0 01:10:46
9th Masters (40+) Richard Lewis Epic V10 Sport Bradford On Avon 9.0 01:11:08
10th Masters (40+) Stan Missen Epic V10 Sport Bradford On Avon 10.0 01:11:09
11th Masters (40+) Martin Fleet 11.0 01:11:52
12th Masters (40+) Rob Knott Icon Genesis Bristol Canoe and Kayak Club 12.0 01:12:15
13th Masters (40+) Alan Roberts Fenn Swordfish Hayle SLSC 13.0 01:14:03
14th Masters (40+) Andy Parritt Epic V10 Fowey River Canoe Club 14.0 01:14:22
15th Masters (40+) Andy Phillips Epic V8 Bradford On Avon 15.0 01:15:14
16th Masters (40+) Adrian Henson Epic V8 Wey Kayak Club 16.0 01:15:55
17th Masters (40+) Willem Prinsloo Fenn Swordfish 17.0 01:16:02
18th Masters (40+) Steven Kirton Fenn Mako St Ives 18.0 01:16:12
19th Masters (40+) Mark Escott Epic V10 Sport Bradford On Avon 19.0 01:16:49
20th Masters (40+) Andre Regini Epic V8 Bristol Canoe and Kayak Club 20.0 01:21:16
21st Masters (40+) Philip Nye Icon Genesis Branksome Chine SLSC 21.0 01:21:17
22nd Masters (40+) Adrian Tricket Epic WCC 22.0 01:22:25
23rd Masters (40+) Glen Parry Fenn XT Cardiff Bay 23.0 01:26:41
24th Masters (40+) Michard (Ben) Byrom Epic V8 Croyde Surf Life Saving 24.0 01:32:17

Open Men

Paddled: 1, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Doubles Partner Ski Club R1 Time
1st Open Men Scoob Lark Carbonology Flash Woolacombe SLSC 1.0 01:04:26
2nd Open Men Mark Ressel Icon Genesis 2.0 01:04:39
3rd Open Men Nigel Jones Stellar SES Ultra Nottingham Kayak Club 3.0 01:05:47
4th Open Men Michael Southey Fowey River Canoe Club 4.0 01:06:19
5th Open Men James Missen Bradford On Avon 5.0 01:07:10
6th Open Men Connor Peters Fowey River Canoe Club 6.0 01:07:14
7th Open Men Gus England Epic V12 7.0 01:07:17
8th Open Men Andy Blow Fenn Elite Spark 8.0 01:07:48
9th Open Men Ralph Baker 9.0 01:08:23
10th Open Men Tim Escott Epic V10 Bradford On Avon 10.0 01:11:07
11th Open Men Steve Riley Fowey River Canoe Club 11.0 01:11:14
12th Open Men Dave Blow Fenn Elite Spark 12.0 01:11:35
13th Open Men Henk Smith Fenn Elite Glide 13.0 01:18:39
14th Open Men Robert Bleker Carbonology Flash Shoreham Surfski 14.0 01:19:08
15th Open Men Brian Denholm OCUK 15.0 01:22:59
16th Open Men Mark Peters Allwave Galea Fowey River Canoe Club 16.0 01:33:25
17th Open Men John Galilee Allwave PRCC 17.0 01:34:12
18th Open Men Neil Gilmour  Think Ace 18.0 01:34:22

Open Women

Paddled: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Doubles Partner Ski Club R1 Time
1st Open Women Susan Fridd Fenn Elite Spark? 1.0 01:33:07
2nd Open Women Allison Martin Epic V10 Sport Fowey River Canoe Club 2.0 01:50:14

Looe Event Categories

Doubles

Paddled: 1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Doubles Partner Ski Club Time
1st Doubles Helen Taylor Tristram Turner 01:06:02
2nd Doubles Simon Derham Richard Elliot Knysna Racing G42 01:13:38
3rd Doubles Rich Lark Simon Lawrence Fenn Perranporth & Woolacombe 01:13:39
4th Doubles Katie Fielder Kia Wardman Fenn Mako Elite Portreath SLSS/ Oceansports 01:30:25

First Timer

Paddled: 1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Doubles Partner Ski Club Time
1st First Timer Steve Riley Fowey River Canoe Club 01:11:14
2nd First Timer Adrian Henson Epic V8 Wey Kayak Club 01:15:55
3rd First Timer Andre Regini Epic V8 Bristol Canoe and Kayak Club 01:21:16
4th First Timer Neil Gilmour Think Ace 01:34:22

Masters (40+)

Paddled: 1, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Doubles Partner Ski Club Time
1st Masters (40+) Steve Baker Epic V10 Richmond CC 01:05:06
2nd Masters (40+) Simon Garbett Icon Genesis Portreath SLSC 01:08:03
3rd Masters (40+) Nick East Icon Genesis Exeter CC 01:08:04
4th Masters (40+) John Elliott Fenn Elite 01:08:16
5th Masters (40+) Paul Kingman Stellar SES 01:08:24
6th Masters (40+) Richard Lewis Epic V10 Sport Bradford On Avon 01:11:08
7th Masters (40+) Martin Fleet 01:11:52
8th Masters (40+) Rob Knott Icon Genesis Bristol Canoe and Kayak Club 01:12:15
9th Masters (40+) Alan Roberts Fenn Swordfish Hayle SLSC 01:14:03
10th Masters (40+) Andy Phillips Epic V8 Bradford On Avon 01:15:14
11th Masters (40+) Steven Kirton Fenn Mako St Ives 01:16:12
12th Masters (40+) Mark Escott Epic V10 Sport Bradford On Avon 01:16:49
13th Masters (40+) Adrian Tricket Epic WCC 01:22:25

OC Class

Paddled: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Doubles Partner Ski Club Time
1st OC Class Brian Denholm OCUK 01:22:59
2nd OC Class Mark Peters Allwave Galea Fowey River Canoe Club 01:33:25
3rd OC Class John Galilee Allwave PRCC 01:34:12

Open Men

Paddled: 1, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Doubles Partner Ski Club Time
1st Open Men Mark Ressel Icon Genesis 01:04:39
2nd Open Men Nigel Jones Stellar SES Ultra Nottingham Kayak Club 01:05:47
3rd Open Men Michael Southey Fowey River Canoe Club 01:06:19
4th Open Men James Missen Bradford On Avon 01:07:10
5th Open Men Andy Blow Fenn Elite Spark 01:07:48
6th Open Men Ralph Baker 01:08:23
7th Open Men Dave Blow Fenn Elite Spark 01:11:35
8th Open Men Henk Smith Fenn Elite Glide 01:18:39
9th Open Men Robert Bleker Carbonology Flash Shoreham Surfski 01:19:08

Open Women

Paddled: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Doubles Partner Ski Club Time
1st Open Women Susan Fridd Fenn Elite Spark? 01:33:07
2nd Open Women Allison Martin Epic V10 Sport Fowey River Canoe Club 01:50:14

Veterans (50+)

Paddled: 1, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Doubles Partner Ski Club Time
1st Veterans (50+) Adrian Croucher Fenn Elite Wey Kayak Club 01:06:02
2nd Veterans (50+) Roy Fieldus Carbonology Zest Wey Kayak Club 01:06:32
3rd Veterans (50+) Andy Nicholson Fenn Elite Spark Shoreham Surfski 01:10:46
4th Veterans (50+) Stan Missen Epic V10 Sport Bradford On Avon 01:11:09
5th Veterans (50+) Andy Parritt Epic V10 Fowey River Canoe Club 01:14:22
6th Veterans (50+) Willem Prinsloo Fenn Swordfish 01:16:02
7th Veterans (50+) Philip Nye Icon Genesis Branksome Chine SLSC 01:21:17
8th Veterans (50+) Glen Parry Fenn XT Cardiff Bay 01:26:41
9th Veterans (50+) Michard (Ben) Byrom Epic V8 Croyde Surf Life Saving 01:32:17

Under 21

Paddled: 1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Doubles Partner Ski Club Time
1st Under 21 Scoob Lark Carbonology Flash Woolacombe SLSC 01:04:26
2nd Under 21 Connor Peters Fowey River Canoe Club 01:07:14
3rd Under 21 Gus England Epic V12 01:07:17
4th Under 21 Tim Escott Epic V10 Bradford On Avon 01:11:07

oceanski.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com

Photo courtesy Gordon Fielder

Advertisements