event burgee

GB Ocean Ski 2015

Old Harry

Results are final as of 12:47 on June 9, 2015

Overall Positions

Paddled: 1, Entries: 44, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Paddler Boat Club Elapsed Time
1st Open Men Sean Rice Think Ion 01:20:29
2nd Open Men Scoob Lark Carbonology Flash Woolacombe 01:28:38
3rd Open Men Gus England Branksome Chine Surf Lifesaving 01:29:14
4th Masters (40+) Simon Garbett Icon Genesis Portreath 01:31:15
5th Open Men Lewis Kirton Hayle SLSC 01:31:16
6th Masters (40+) Nick East Icon Genesis Exeter CC 01:38:03
7th Open Men Andy Blow Fenn Elite Spark 01:39:22
8th Masters (40+) Adrian Croucher Fenn Elite Wey Kayak Club 01:40:30
9th Masters (40+) Paul Kingman 01:41:32
10th Masters (40+) Andy Nicholson Fenn Spark Wey Kayak Club 01:42:36
11th Masters (40+) Willem Prinsloo Fenn Swordfish 01:43:15
12th Open Men Tim Escott Epic Bradford on Avon 01:43:19
13th Masters (40+) Roy Fieldus Wey Kayak Club 01:44:24
14th Open Women Chloe Bunnett Carbonology Sport 01:44:51
15th Masters (40+) Mark Escott Epic Bradford on Avon 01:46:34
16th Open Men Harvey Trehane Fenn Elite Spark Hybrid Branksome Chine SLSC 01:48:34
17th Masters (40+) Alan Roberts Fenn Swordfish Hayle SLSC 01:50:04
18th Masters (40+) Stephen Missen Epic V10 Sport Bradford on Avon 01:51:43
19th OC6 Manu O Ka Kai OC6 01:51:57
20th Masters (40+) Rob Knott Icon Genesis Bristol canoe club 01:51:59
21st Open Men Jack Childerstone 01:52:20
22nd Open Men Henk Smith Fenn Elite Glide 01:54:14
23rd OC Single Brian Denholm OC Single OCUK 01:54:29
24th Open Men James Uren Kustom Kayak – Icon Broadstairs SLSC 01:55:45
25th Open Men Dave Blow Fenn Elite Spark 01:58:31
26th OC6 Tu Ketaketa OC6 02:00:15
27th Masters (40+) Andrew Phillips Epic V8 Bradford on Avon 02:00:46
28th Open Men James Missen Epic v10 Bradford on Avon 02:01:42
29th Masters (40+) Chris Chorley Vajda Orca Bath 02:02:24
30th OC6 Mula Mula OC6 02:11:05
31st Masters (40+) Mark Hogan Epic V10 Leaside canoe club 02:11:53
32nd Masters (40+) Jonathan Gittoes 02:13:37
33rd Doubles Katie Fielder Fenn Double Oceansports 02:15:29
34th Masters (40+) Greg Tonetti 02:19:07
35th Open Men Colin Heard Epic V10 Sport Exeter CC 02:22:27
36th OC6 Te Are Uira OC6 02:23:03
37th Masters (40+) Ben Byrom Epic V8 Croyde Surf Life Saving 02:28:13
38th Masters (40+) Andre Regini 02:37:43
39th Masters (40+) Richard Domoney Epic V10 Sport 02:47:05
40th Open Men Jon Sellick Think Kayaks DNF
40th Open Men Stephen Yancek Fenn Mako Elite DNF
40th Masters (40+) Stephen Askew Epic V10 Bradford on Avon DNF
40th Open Men Tim Laws Epic V8 Exeter CC DNF

Series Categories

Doubles Fleet

Paddled: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Paddlers Boat Club Elapsed Time
1st Doubles Katie Fielder / Kia Wardman Fenn Double Oceansports 02:15:29

Masters (40+) Fleet

Paddled: 1, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Paddler Boat Club Elapsed Time
1st Masters (40+) Simon Garbett Icon Genesis Portreath 01:31:15
2nd Masters (40+) Nick East Icon Genesis Exeter CC 01:38:03
3rd Masters (40+) Adrian Croucher Fenn Elite Wey Kayak Club 01:40:30
4th Masters (40+) Paul Kingman 01:41:32
5th Masters (40+) Andy Nicholson Fenn Spark Wey Kayak Club 01:42:36
6th Masters (40+) Willem Prinsloo Fenn Swordfish 01:43:15
7th Masters (40+) Roy Fieldus Wey Kayak Club 01:44:24
8th Masters (40+) Mark Escott Epic Bradford on Avon 01:46:34
9th Masters (40+) Alan Roberts Fenn Swordfish Hayle SLSC 01:50:04
10th Masters (40+) Stephen Missen Epic V10 Sport Bradford on Avon 01:51:43
11th Masters (40+) Rob Knott Icon Genesis Bristol canoe club 01:51:59
12th Masters (40+) Andrew Phillips Epic V8 Bradford on Avon 02:00:46
13th Masters (40+) Chris Chorley Vajda Orca Bath 02:02:24
14th Masters (40+) Mark Hogan Epic V10 Leaside canoe club 02:11:53
15th Masters (40+) Jonathan Gittoes 02:13:37
16th Masters (40+) Greg Tonetti 02:19:07
17th Masters (40+) Ben Byrom Epic V8 Croyde Surf Life Saving 02:28:13
18th Masters (40+) Andre Regini 02:37:43
19th Masters (40+) Richard Domoney Epic V10 Sport 02:47:05
20th Masters (40+) Stephen Askew Epic V10 Bradford on Avon DNF

Open Men Fleet

Paddled: 1, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Paddler Boat Club Elapsed Time
1st Open Men Sean Rice Think Ion 01:20:29
2nd Open Men Scoob Lark Carbonology Flash Woolacombe 01:28:38
3rd Open Men Gus England Branksome Chine Surf Lifesaving 01:29:14
4th Open Men Lewis Kirton Hayle SLSC 01:31:16
5th Open Men Andy Blow Fenn Elite Spark 01:39:22
6th Open Men Tim Escott Epic Bradford on Avon 01:43:19
7th Open Men Harvey Trehane Fenn Elite Spark Hybrid Branksome Chine SLSC 01:48:34
8th Open Men Jack Childerstone 01:52:20
9th Open Men Henk Smith Fenn Elite Glide 01:54:14
10th Open Men James Uren Kustom Kayak – Icon Broadstairs SLSC 01:55:45
11th Open Men Dave Blow Fenn Elite Spark 01:58:31
12th Open Men James Missen Epic v10 Bradford on Avon 02:01:42
13th Open Men Colin Heard Epic V10 Sport Exeter CC 02:22:27
14th Open Men Jon Sellick Think Kayaks DNF
14th Open Men Stephen Yancek Fenn Mako Elite DNF
14th Open Men Tim Laws Epic V8 Exeter CC DNF

Open Women Fleet

Paddled: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Paddler Boat Club Elapsed Time
1st Open Women Chloe Bunnett Carbonology Sport 01:44:51

OC Single Fleet

Paddled: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Paddler Boat Club Elapsed Time
1st OC Single Brian Denholm OC Single OCUK 01:54:29

OC6 Fleet

Paddled: 1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Paddler Boat Club Elapsed Time
1st OC6 Manu O Ka Kai OC6 01:51:57
2nd OC6 Tu Ketaketa OC6 02:00:15
3rd OC6 Mula Mula OC6 02:11:05
4th OC6 Te Are Uira OC6 02:23:03

oceanski.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com

Advertisements