Photo courtesy Tom Hurley 

event burgee

GB Ocean Ski 2015

Icon Classic

Results are final as of 21:09 on July 12, 2015

Overall Positions

Paddled: 1, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Ski Club Time
1st Open Men Mark Ressel Epic V10 Exeter CC 01:19:40
2nd Doubles Andy Blow / Jonny Tye Fenn Double 01:20:44
3rd Open Men Gus England Think Uno 01:22:46
4th Masters (40+) Simon Garbett Icon Genesis Portreath SLSC 01:23:57
5th Masters (40+) Nick East Icon Genesis Exeter CC 01:27:03
6th Doubles Richard Folland / Mike Lambert Saunton SLSC 01:29:08
7th Masters (40+) Adrian Croucher Fenn Elite Wey Kayak Club 01:31:00
8th Masters (40+) Rolph Overvliet Epic V10 Surfski-holland.nl 01:32:59
9th Masters (40+) Willem Prinsloo Fenn Swordfish 01:34:40
10th Open Men Jonathan Boyton Icon Genesis Royal Canoe Club 01:34:45
11th Masters (40+) Andy Nicholson Fenn Spark Wey Kayak Club 01:35:14
12th Doubles Richard England / Mark Hogan Fenn Elite Southend Surfski Club 01:36:11
13th Open Men Nigel Jones Stellar SES Nottingham CC 01:37:04
14th Masters (40+) Alan Roberts Fenn Swordfish Hayle SLSC 01:39:33
15th Doubles Paul Kingman / Edward Shaw Stellar Double 01:39:36
16th Masters (40+) Ian Robinson Icon Genesis Branksome Chine SLSC 01:41:18
17th Doubles Ralph Baker / Shaune Walsh Custom Kayaks Double 01:43:32
18th Masters (40+) Rob knott Icon Genesis Bristol CC 01:46:01
19th Masters (40+) Andrew Phillips Epic V8 Bradford on Avon 01:46:47
20th Masters (40+) Stephen Missen Epic V10 Sport Bradford on Avon 01:48:56
21st Doubles Simon Derham / Richard Elliot Knysna Racing G42 01:49:44
22nd Masters (40+) Richard Lewis Epic V10 Sport Bradford on Avon 01:49:59
23rd Masters (40+) Philip Nye Icon Genesis Branksome Chine SLSC 01:51:29
24th Open Men Tim Laws Epic V8 Exeter CC 01:51:42
25th Masters (40+) Jonathon Gittoes Knysna Genius Blu 01:53:36
26th Masters (40+) Roy Fieldus Carbonology Zest Wey Kayak Club 01:54:15
27th Open Men Hank Smith Fenn 01:56:25
28th Masters (40+) Greg Tonetti Epic V8 Bristol Canoe Club 02:00:02
29th Open Men Stephen Yancek Fenn Mako Elite 02:00:11
30th Doubles Katie Fielder / Keia Wardman Fenn Elite Ocean Sports 02:01:00
31st Masters (40+) Stephen Askew Epic V10 Bradford-on-Avon 02:03:24
32nd Open Men Neil Gilmour Epic V8 02:06:22
33rd Doubles Mark Heeley / Kevin Williamson Fenn Double Bristol CC 02:32:00
34th Doubles Tim Humphries / Ben Parfitt Royal Canoe Club DNS
34th Open Men Tom Sharpe Icon Genesis Richmond Canoe Club DNS

Series Categories

Doubles Fleet

Paddled: 1, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Ski Club Place Time
1st Doubles Andy Blow / Jonny Tye Fenn Double 1.0 01:20:44
2nd Doubles Richard Folland / Mike Lambert Saunton SLSC 2.0 01:29:08
3rd Doubles Richard England / Mark Hogan Fenn Elite Southend Surfski Club 3.0 01:36:11
4th Doubles Paul Kingman / Edward Shaw Stellar Double 4.0 01:39:36
5th Doubles Ralph Baker / Shaune Walsh Custom Kayaks Double 5.0 01:43:32
6th Doubles Simon Derham / Richard Elliot Knysna Racing G42 6.0 01:49:44
7th Doubles Katie Fielder / Keia Wardman Fenn Elite Ocean Sports 7.0 02:01:00
8th Doubles Mark Heeley / Kevin Williamson Fenn Double Bristol CC 8.0 02:32:00
9th Doubles Tim Humphries / Ben Parfitt Royal Canoe Club 10.0 DNS

Masters (40+) Fleet

Paddled: 1, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Ski Club Place Time
1st Masters (40+) Simon Garbett Icon Genesis Portreath SLSC 1.0 01:23:57
2nd Masters (40+) Nick East Icon Genesis Exeter CC 2.0 01:27:03
3rd Masters (40+) Adrian Croucher Fenn Elite Wey Kayak Club 3.0 01:31:00
4th Masters (40+) Rolph Overvliet Epic V10 Surfski-holland.nl 4.0 01:32:59
5th Masters (40+) Willem Prinsloo Fenn Swordfish 5.0 01:34:40
6th Masters (40+) Andy Nicholson Fenn Spark Wey Kayak Club 6.0 01:35:14
7th Masters (40+) Alan Roberts Fenn Swordfish Hayle SLSC 7.0 01:39:33
8th Masters (40+) Ian Robinson Icon Genesis Branksome Chine SLSC 8.0 01:41:18
9th Masters (40+) Rob knott Icon Genesis Bristol CC 9.0 01:46:01
10th Masters (40+) Andrew Phillips Epic V8 Bradford on Avon 10.0 01:46:47
11th Masters (40+) Stephen Missen Epic V10 Sport Bradford on Avon 11.0 01:48:56
12th Masters (40+) Richard Lewis Epic V10 Sport Bradford on Avon 12.0 01:49:59
13th Masters (40+) Philip Nye Icon Genesis Branksome Chine SLSC 13.0 01:51:29
14th Masters (40+) Jonathon Gittoes Knysna Genius Blu 14.0 01:53:36
15th Masters (40+) Roy Fieldus Carbonology Zest Wey Kayak Club 15.0 01:54:15
16th Masters (40+) Greg Tonetti Epic V8 Bristol Canoe Club 16.0 02:00:02
17th Masters (40+) Stephen Askew Epic V10 Bradford-on-Avon 17.0 02:03:24

Open Men Fleet

Paddled: 1, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Ski Club Place Time
1st Open Men Mark Ressel Epic V10 Exeter CC 1.0 01:19:40
2nd Open Men Gus England Think Uno 2.0 01:22:46
3rd Open Men Jonathan Boyton Icon Genesis Royal Canoe Club 3.0 01:34:45
4th Open Men Nigel Jones Stellar SES Nottingham CC 4.0 01:37:04
5th Open Men Tim Laws Epic V8 Exeter CC 5.0 01:51:42
6th Open Men Hank Smith Fenn 6.0 01:56:25
7th Open Men Stephen Yancek Fenn Mako Elite 7.0 02:00:11
8th Open Men Neil Gilmour Epic V8 8.0 02:06:22
9th Open Men Tom Sharpe Icon Genesis Richmond Canoe Club 10.0 DNS

SUP Fleet

Paddled: 1, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Ski Club Place Time
1st SUP Oliver Shilston Portreath SLSC 1.0 01:17:23
2nd SUP Paul Simmons Waterborn SUP 2.0 01:22:22
3rd SUP Damian Warner Portreath SLSC 3.0 01:24:25
4th SUP Marie Buchanan Waterborn SUP 4.0 01:27:52
5th SUP Andy Joyce BaySUP 5.0 01:28:38
6th SUP David Tidball 6.0 01:50:46
7th SUP Steve Graham 7.0 01:58:41
8th SUP Kerry Baker Puravida 8.0 02:02:27

oceanski.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com

Advertisements