event burgee

GB Ocean Ski 2015

Paddlefest

Results are final as of 15:31 on June 30, 2015

Overall Positions

Paddled: 1, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Paddler Boat Club Place Elapsed Time
1st Open Men Mark Ressel  Epic V10 Saunton Sands SLSC 1.0 01:05:43.49
2nd Open Men Sam Newlands 2.0 01:07:03.27
3rd Open Men Lewis Kirton Fenn Elite Hayle SLSC 3.0 01:08:24.85
4th Open Men Jonny Tye 4.0 01:09:33.94
5th Double Martin Fleet / Kye Hawkins Fenn Double 5.0 01:10:01.54
6th Open Men Gus England Branksome Chine SLSC 6.0 01:10:30.63
7th Masters Men (40+) Simon Garbett Icon Genesis Portreath SLSC 7.0 01:11:10.47
8th Masters Men (40+) Nick East Icon Genesis Exeter CC 8.0 01:11:30.90
9th Masters Men (40+) Paul Kingman Stellar SES 9.0 01:12:51.39
10th Open Men Ralph Baker Custom Kayak Icon 10.0 01:15:16.86
11th Open Men Andy Blow Fenn Elite Spark 11.0 01:15:17.58
12th Masters Men (40+) Willem Prinsloo Fenn Swordfish 12.0 01:15:32.42
13th Masters Men (40+) Patrick Winterton 13.0 01:16:01.36
14th Masters Men (40+) Alan Roberts Fenn Swordfish Hayle SLSC 14.0 01:16:37.97
15th Double Lizzy Brock / Matthew Collier Epic V10 Double Exeter CC 15.0 01:16:52.29
16th Masters Men (40+) Rob Knott Icon Genesis Bristol CC 16.0 01:17:13.91
17th Open Men James Uren Custom Kayak Icon Broadstairs SLSC 17.0 01:19:24.15
18th Open Women Emily Corin Fenn Ocean Sports 18.0 01:19:25.63
19th Masters Men (40+) James Piper Point 65 Orca Exeter CC 19.0 01:20:25.77
20th Masters Men (40+) Chris Chorley Vajda Orca Bath CC 20.0 01:22:15.44
21st Open Men Stephen Yancek 21.0 01:22:47.92
22nd Masters Men (40+) Mickey Macdonald Think Evo 2 22.0 01:23:12.32
23rd Open Men Tim Laws Epic V10 Sport Exeter CC 23.0 01:23:17.65
24th Masters Men (40+) Adrian Trickett Epic V10 Wey CC 24.0 01:24:15.61
25th Open Men Colin Heard Epic V10 Sport Exeter CC 25.0 01:25:04.34
26th Masters Men (40+) Greg Tonetti Epic V8 Bristol CC 26.0 01:26:53.40
27th Masters Men (40+) Andre Regini Epic V8 Bristol Kayak Racing 27.0 01:29:07.99
28th Masters Men (40+) Frank Bird Carbonology Zest 28.0 01:32:14.01
29th Masters Men (40+) Pete Davis Fenn Bluefin Ocean Sports 29.0 01:33:10.26
30th Masters Men (40+) Richard Domoney Epic V10 Sport 31.0 DNF

Series Categories

Doubles Fleet

Paddled: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Paddler Boat Club Place Elapsed Time
1st Double Martin Fleet / Kye Hawkins Fenn Double 1.0 01:10:01.54
2nd Double Lizzy Brock / Matthew Collier Epic V10 Double Exeter CC 2.0 01:16:52.29

Masters (40+) Fleet

Paddled: 1, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Paddler Boat Club Place Elapsed Time
1st Masters Men (40+) Simon Garbett Icon Genesis Portreath SLSC 1.0 01:11:10.47
2nd Masters Men (40+) Nick East Icon Genesis Exeter CC 2.0 01:11:30.90
3rd Masters Men (40+) Paul Kingman Stellar SES 3.0 01:12:51.39
4th Masters Men (40+) Willem Prinsloo Fenn Swordfish 4.0 01:15:32.42
5th Masters Men (40+) Patrick Winterton 5.0 01:16:01.36
6th Masters Men (40+) Alan Roberts Fenn Swordfish Hayle SLSC 6.0 01:16:37.97
7th Masters Men (40+) Rob Knott Icon Genesis Bristol CC 7.0 01:17:13.91
8th Masters Men (40+) James Piper Point 65 Orca Exeter CC 8.0 01:20:25.77
9th Masters Men (40+) Chris Chorley Vajda Orca Bath CC 9.0 01:22:15.44
10th Masters Men (40+) Mickey Macdonald Think Evo 2 10.0 01:23:12.32
11th Masters Men (40+) Adrian Trickett Epic V10 Wey CC 11.0 01:24:15.61
12th Masters Men (40+) Greg Tonetti Epic V8 Bristol CC 12.0 01:26:53.40
13th Masters Men (40+) Andre Regini Epic V8 Bristol Kayak Racing 13.0 01:29:07.99
14th Masters Men (40+) Frank Bird Carbonology Zest 14.0 01:32:14.01
15th Masters Men (40+) Pete Davis Fenn Bluefin Ocean Sports 15.0 01:33:10.26
16th Masters Men (40+) Richard Domoney Epic V10 Sport 17.0 DNF

Open Men Fleet

Paddled: 1, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Paddler Boat Club Place Elapsed Time
1st Open Men Mark Ressel  Epic V10 Saunton Sands SLSC 1.0 01:05:43.49
2nd Open Men Sam Newlands 2.0 01:07:03.27
3rd Open Men Lewis Kirton Fenn Elite Hayle SLSC 3.0 01:08:24.85
4th Open Men Jonny Tye 4.0 01:09:33.94
5th Open Men Gus England Branksome Chine SLSC 5.0 01:10:30.63
6th Open Men Ralph Baker Custom Kayak Icon 6.0 01:15:16.86
7th Open Men Andy Blow Fenn Elite Spark 7.0 01:15:17.58
8th Open Men James Uren Custom Kayak Icon Broadstairs SLSC 8.0 01:19:24.15
9th Open Men Stephen Yancek 9.0 01:22:47.92
10th Open Men Tim Laws Epic V10 Sport Exeter CC 10.0 01:23:17.65
11th Open Men Colin Heard Epic V10 Sport Exeter CC 11.0 01:25:04.34

Open Women Fleet

Paddled: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Paddler Boat Club Place Elapsed Time
1st Open Women Emily Corin Fenn Oceansports 1.0 01:19:25.63

oceanski.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com