event burgee

GB Ocean Ski 2015

Poole Bay

Results are final as of 22:37 on August 5, 2015

Overall Positions

Paddled: 1, Entries: 36, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Ski Club Time
1st Open Men Mark Ressel Icon Genesis Exeter CC 01:06:44
2nd Open Men Gus England Epic V12 01:07:54
3rd Masters (40+) Simon Garbett Icon Genesis Portreath SLSC 01:08:03
4th Masters (40+) Nick East Icon Genesis Exeter CC 01:10:29
5th Masters (40+) Adrian Croucher Fenn Elite Wey Kayak Club 01:10:30
6th Masters (40+) Rolph Overvliet Fenn Elite S Surfski-holland.nl 01:11:16
7th Masters (40+) Andy Nicholson Fenn Elite Spark Shoreham Surfski 01:12:35
8th Masters (40+) Roy Fieldus Carbonology Zest Wey Kayak Club 01:13:28
9th Doubles Daniel Clough / Haig Youens Fenn Double 01:14:08
10th Open Men Harry Postill 01:14:32
11th Open Men Tim Escott Epic V10 Bradford On Avon 01:15:08
12th Masters (40+) Alan Roberts Fenn Swordfish Hayle SLSC 01:15:50
13th Masters (40+) Richard Lewis Epic V10 Sport Bradford On Avon 01:17:27
14th Open Men James Missen Epic V10 Bradford On Avon 01:17:32
15th Masters (40+) Stan Missen Epic V10 Sport Bradford On Avon 01:17:53
16th Open Men Henk Smith Fenn Elite Glide 01:18:32
17th OC Class Ryan James 01:18:33
18th Masters (40+) Rob Knott Icon Genesis Bristol Canoe and Kayak Club 01:18:51
19th Masters (40+) Mark Escott Epic V10 Sport Bradford On Avon 01:19:03
20th OC Class Pete Holliday Scorpius XS 01:19:33
21st Open Men Sjoerd Dingerink Epic V10L 01:20:53
22nd Masters (40+) Ian Robinson Icon Genesis Branksome Chine SLSC 01:22:09
23rd Masters (40+) Stephen Askew Epic V10 Bradford On Avon 01:22:40
24th Masters (40+) Adrian Henson Epic V8 Wey Kayak Club 01:24:16
25th Open Women Jess Hanafin Epic V10 01:27:43
26th Masters (40+) Jose Guerra Think Ace Poole CC 01:28:15
27th Masters (40+) Chris Chorley Vajda Orca 01:28:58
28th OC Class Barry Short 01:29:35
29th Masters (40+) Greg Tonetti Epic V8 Bristol Canoe and Kayak Club 01:30:59
30th Masters (40+) Andre Regini Epic V8 Bristol Canoe and Kayak Club 01:31:07
31st Open Men Neil Gilmour Epic V8 01:32:44
32nd Masters (40+) Michard (Ben) Byrom Epic V8 Croyde Surf Life Saving 01:34:07
33rd Masters (40+) Glen Parry Fenn XT Cardiff Bay 01:34:46
34th Doubles Katie Fielder / Kia Wardman Fenn Mako Elite Portreath SLSS/ Oceansports 01:37:03
35th OC Class Maurice Guy 01:40:09
36th Open Women Marine Sinson Icon Genesis 01:49:00
Novice Philip Nye Zedtech Dominator Branksome Chine SLSC 00:56:23
Novice Adam 01:32:30
Novice Louise Busfield 00:48:50

Doubles Category

Paddled: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Ski Club Time
1st Doubles Daniel Clough / Haig Youens Fenn Double 01:14:08
2nd Doubles Katie Fielder/ Kia Wardman Fenn Mako Elite Portreath SLSS/ Oceansports 01:37:03

Masters (40+) Category

Paddled: 1, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Ski Club Time
1st Masters (40+) Simon Garbett Icon Genesis Portreath SLSC 01:08:03
2nd Masters (40+) Nick East Icon Genesis Exeter CC 01:10:29
3rd Masters (40+) Adrian Croucher Fenn Elite Wey Kayak Club 01:10:30
4th Masters (40+) Rolph Overvliet Fenn Elite S Surfski-holland.nl 01:11:16
5th Masters (40+) Andy Nicholson Fenn Elite Spark Shoreham Surfski 01:12:35
6th Masters (40+) Roy Fieldus Carbonology Zest Wey Kayak Club 01:13:28
7th Masters (40+) Alan Roberts Fenn Swordfish Hayle SLSC 01:15:50
8th Masters (40+) Richard Lewis Epic V10 Sport Bradford On Avon 01:17:27
9th Masters (40+) Stan Missen Epic V10 Sport Bradford On Avon 01:17:53
10th Masters (40+) Rob Knott Icon Genesis Bristol Canoe and Kayak Club 01:18:51
11th Masters (40+) Mark Escott Epic V10 Sport Bradford On Avon 01:19:03
12th Masters (40+) Ian Robinson Icon Genesis Branksome Chine SLSC 01:22:09
13th Masters (40+) Stephen Askew Epic V10 Bradford On Avon 01:22:40
14th Masters (40+) Adrian Henson Epic V8 Wey Kayak Club 01:24:16
15th Masters (40+) Jose Guerra Think Ace Poole CC 01:28:15
16th Masters (40+) Chris Chorley Vajda Orca 01:28:58
17th Masters (40+) Greg Tonetti Epic V8 Bristol Canoe and Kayak Club 01:30:59
18th Masters (40+) Andre Regini Epic V8 Bristol Canoe and Kayak Club 01:31:07
19th Masters (40+) Michard (Ben) Byrom Epic V8 Croyde Surf Life Saving 01:34:07
20th Masters (40+) Glen Parry Fenn XT Cardiff Bay 01:34:46

Novice Category

Paddled: 1, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Ski Club Time
Novice Philip Nye Zedtech Dominator Branksome Chine SLSC 00:56:23
Novice Adam 01:32:30
Novice Louise Busfield 00:48:50

Open Men Category

Paddled: 1, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Ski Club Time
1st Open Men Mark Ressel Icon Genesis Exeter CC 01:06:44
2nd Open Men Gus England Epic V12 01:07:54
3rd Open Men Harry Postill 01:14:32
4th Open Men Tim Escott Epic V10 Bradford On Avon 01:15:08
5th Open Men James Missen Epic V10 Bradford On Avon 01:17:32
6th Open Men Henk Smith Fenn Elite Glide 01:18:32
7th Open Men Sjoerd Dingerink Epic V10L 01:20:53
8th Open Men Neil Gilmour Epic V8 01:32:44

OC Class Category

Paddled: 1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Ski Club Time
1st OC Class Ryan James 01:18:33
2nd OC Class Pete Holliday Scorpius XS 01:19:33
3rd OC Class Barry Short 01:29:35
4th OC Class Maurice Guy 01:40:09

Open Women Category

Paddled: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Category Paddler Ski Club Time
1st Open Women Jess Hanafin Epic V10 01:27:43
2nd Open Women Marine Sinson Icon Genesis 01:49:00

oceanski.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com

Advertisements