event burgee

GB Ocean Ski 2017

Epic Bay Oceanski Race

 Overall Results

Entries: 50
Rank Name Age Ski Club Laps Elapsed
1 Lewis Kirton U30 Think Uno Max Ocean Sports Club 3 01:20:54
2 Scoob Lark U30 Carbonology Pulse 3 01:20:58
3 David Horkan U40 Epic V10L 3 01:27:25
4 Warwick Lovell U40 Epic V10 3 01:27:33
5 Adrian Croucher 50+ Fenn Elite SL Wey KC 3 01:27:48
6 Mark Farrugia U30 Think Uno Max North Bondi 3 01:28:29
7 Roy Fieldus 50+ Fenn Elite Spark Wey KC 3 01:29:00
8 Dougal Glaisher U18 Epic V10 Exeter CC 3 01:24:10
9 Paul Kingman U50 Stellar SES 3 01:29:12
10 Andy Nicholson 50+ Fenn Elite Spark Wey KC 3 01:29:42
11 Rolph Overvliet U40 ILS Spec Ski Surfski-holland.nl 3 01:32:22
12 Sam Mcqueenjones U40 Carbonology Pulse 3 01:33:50
13 Simon Dark U50 Epic V10 Sport LOS RAPIDOS 3 01:34:06
14 Francis Huntingford U30 Epic V12 Exeter CC 3 01:35:16
15 Nick Hibberd U50 Carbonology Vault Shoreham Surfski 3 01:36:23
16 David Pringle U40 Epic V12 Wicklow SLSC 3 01:36:59
17 Rob knott U50 Icon Genesis Bristol CC 3 01:40:00
18 Greg Tonetti 50+ Epic V8 Bristol CC 3 01:40:25
19 Kevin Mussell 50+ NK Storm 3 01:41:26
20 Matthew Collier U30 Epic V10 Sport Exeter CC 3 01:42:55
21 John Galilee OC 2 ROCC 3 01:43:10
22 Dave Parker 50+ Epic V8 Pro Exeter CC 3 01:44:54
23 Richard Lark 50+ Gaisford GM Woolacombe SLSC 3 01:45:46
24 Luca Ferri U18 Carbonology Pulse Elmbridge CC 3 01:45:53
25 Kevin Littlehales 50+ Epic V8 Pro Bristol CC 3 01:45:54
26 Tom Mason 50+ Nordic Squall Nottingham CC 3 01:46:30
27 Elizabeth Brock U40 Epic V8 Exeter CC 3 01:46:53
28 Jules Taylor 50+ Red 7 Surf 3 01:46:56
29 Bethan Wesley V8 Double Exeter CC 3 01:49:12
30 Tim Laws U40 Stellar SEI Exeter CC 3 01:49:23
31 Keith Watts 50+  Think Evo I 3 01:49:42
32 Mark Heeley 50+ Icon Genesis 3 01:51:05
33 Sam Taylor U18 Epic V10 Sport 3 01:54:38
34 Chris Steer U40 Epic V8 RMKA 3 01:55:12
35 Simon Lott U40 Red 7 Surf Exmouth BRC 3 01:56:20
36 Joseph White U18 Epic V8 Pro Exeter CC 2 01:20:04
37 Bill Sharpe 50+ Fenn Mako XT Truro CC 2 01:20:10
38 Gaven Mumberson 50+ NK Squall Southend Surfski 2 01:21:30
39 Neil Gilmour U40 Think Zen 2 01:23:20
40 Michael Counter 50+ Epic V8 Shoreham Surfski 2 01:23:30
41 Glen Parry 50+ Nelo 520 Cardiff Bay 2 01:23:40
42 Clare Frank U50 Gaisford Dawlish Warren SLSC 2 01:27:25
43 Steve Gynn 50+ Epic V5 2 01:28:25
44 Graham Whitehorn U50 Epic V8 Pro RMKA 2 01:28:50
45 Tom Cunningham U50 Fenn Mako Elite Bude SLSC 2 01:34:34
46 Anita Stacey 50+ Epic V5 2 01:50:28
47 John Wrightson U40 Epic V8 Pro Bristol CC 0 DNF
47 Mike Lambert U30 Epic V10L 0 DNF
47 James Pigdon 50+ Epic V10 Cardiff Bay 0 DNF
48 Andre Regini 50+ DNS Bristol CC 0 DNS

Women

Entries: 3
Rank Name Age Ski Club Laps Elapsed
1 Elizabeth Brock U40 Epic V8 Exeter CC 3 01:46:53
2 Clare Frank U50 Gaisford Dawlish SLSC 2 01:27:25
3 Anita Stacey  50+ Epic V5 2 01:50:28

Under 18

Entries: 4
Rank Name Age Ski Club Laps Elapsed
1 Dougal Glaisher U18 Epic V10 Exeter CC 3 01:29:10
2 Luca Ferri U18 Carbonology Pulse Elmbridge CC 3 01:45:53
3 Sam Taylor U18 Epic V10 Sport 3 01:54:38
4 Joseph White U18 Epic V8 Pro Exeter CC 2 01:20:04

Under 30

Entries: 6
Rank Name Age Ski Club Laps Elapsed
1 Lewis Kirton U30 Think Uno Max Ocean Sports Club 3 01:20:54
2 Scoob Lark U30 Carbonology Pulse 3 01:20:58
3 Mark Farrugia U30 Think Uno Max North Bondi 3 01:28:29
4 Francis Huntingford U30 Epic V12 Exeter CC 3 01:35:16
5 Matthew Collier U30 Epic V10 Sport Exeter CC 3 01:42:55
6 Mike Lambert U30 Epic V10L 0 DNF

Under 40

Entries: 11
Rank Name Age Ski Club Laps Elapsed
1 David Horkan U40 Epic V10L 3 01:27:25
2 Warwick Lovell U40 Epic V10 3 01:27:33
3 Rolph Overvliet U40 ILS Spec Ski Surfski-holland.nl 3 01:32:22
4 Sam Mcqueenjones U40 Carbonology Pulse 3 01:33:50
5 David Pringle U40 Epic V12 Wicklow SLSC 3 01:36:59
6 Elizabeth Brock U40 Epic V8 Exeter CC 3 01:46:53
7 Tim Laws U40 Stellar SEI Exeter CC 3 01:49:23
8 Chris Steer U40 Epic V8 RMKA 3 01:55:12
9 Simon Lott U40 Red 7 Surf Exmouth BRC 3 01:56:20
10 Neil Gilmour U40 Think Zen 2 01:23:20
11 John Wrightson U40 Epic V8 Pro Bristol CC 0 DNF

Under 50

Entries: 7
Rank Name Age Ski Club Laps Elapsed
1 Paul Kingman U50 Stellar SES 3 01:29:12
2 Simon Dark U50 Epic V10 Sport LOS RAPIDOS 3 01:34:06
3 Nick Hibberd U50 Carbonology Vault Shoreham Surfski 3 01:36:23
4 Rob knott U50 Icon Genesis Bristol CC 3 01:40:00
5 Clare Frank U50 Gaisford Dawlish Warren SLSC 2 01:27:25
6 Graham Whitehorn U50 Epic V8 Pro RMKA 2 01:28:50
7 Tom Cunningham U50 Fenn Mako Elite Bude SLSC 2 01:34:34

50+

Entries: 20
Rank Name Age Ski Club Laps Elapsed
1 Adrian Croucher 50+ Fenn Elite SL Wey KC 3 01:27:48
2 Roy Fieldus 50+ Fenn Elite Spark Wey KC 3 01:29:00
3 Andy Nicholson 50+ Fenn Elite Spark Wey KC 3 01:29:42
4 Greg Tonetti 50+ Epic V8 Bristol CC 3 01:40:25
5 Kevin Mussell 50+ NK Storm 3 01:41:26
6 Dave Parker 50+ Epic V8 Pro Exeter CC 3 01:44:54
7 Richard Lark 50+ Gaisford GM Woolacombe SLSC 3 01:45:46
8 Kevin Littlehales 50+ Epic V8 Pro Bristol CC 3 01:45:54
9 Tom Mason 50+ Nordic Squall Nottingham CC 3 01:46:30
10 Jules Taylor 50+ Red 7 Surf 3 01:46:56
11 Keith Watts 50+ Think Evo I 3 01:49:42
12 Mark Heeley 50+ Icon Genesis 3 01:51:05
13 Bill Sharpe 50+ Fenn Mako XT Truro CC 2 01:20:10
14 Gaven Mumberson 50+ NK Squall Southend Surfski 2 01:21:30
15 Michael Counter 50+ Epic V8 Shoreham Surfski 2 01:23:30
16 Glen Parry 50+ Nelo 520 Cardiff Bay 2 01:23:40
17 Steve Gynn 50+ Epic V5 2 01:28:25
18 Anita Stacey 50+ Epic V5 2 01:50:28
19 James Pigdon 50+ Epic V10 Sport Cardiff Bay 0 DNF
20 Andre Regini 50+ DNS Bristol CC 0 DNS

Ultimate Class

(skis of Length/Beam ratio of 11 or less)

Entries: 7
Rank Name Age Ski Club Laps Elapsed
1 Greg Tonetti 50+ Epic V8 Bristol CC 3 01:40:25
2 Elizabeth Brock U40 Epic V8 Exeter CC 3 01:46:53
3 Chris Steer U40 Epic V8 RMKA 3 01:55:12
4 Michael Counter 50+ Epic V8 Shoreham Surfski 2 01:23:30
5 Glen Parry 50+ Nelo 520 Cardiff Bay 2 01:23:40
6 Steve Gynn 50+ Epic V5 2 01:28:25
7 Anita Stacey 50+ Epic V5 2 01:50:28

First Season

Entries: 10
Rank Name Age Ski Club Laps Elapsed
1 Sam Mcqueenjones U40 Carbonology Pulse 3 01:33:50
2 Luca Ferri U18 Carbonology Pulse Elmbridge CC 3 01:45:53
3 Jules Taylor 50+ Red 7 Surf 3 01:46:56
4 Sam Taylor U18 Epic V10 Sport 3 01:54:38
5 Simon Lott U40 Red 7 Surf Exmouth BRC 3 01:56:20
6 Joseph White U18 Epic V8 Pro Exeter CC 2 01:20:04
7 Bill Sharpe 50+ Fenn Mako XT Truro CC 2 01:20:10
8 Clare Frank U50 Gaisford Dawlish Warren SLSC 2 01:27:25
9 John Wrightson U40 Epic V8 Pro Bristol CC 0 DNF
9 James Pigdon 50+ Epic V10 Sport Cardiff Bay 0 DNF

Doubles

Entries: 2
Rank Name Age Ski Club Laps Elapsed
1 John Galilee / Anne Bellamy n/a Double OC2 3  01:43:10
2 Bethan Wesley / Jen Gardner n/a Epic V8 Double Exeter CC 3  01:49:12

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

Advertisements