event burgee

GB Ocean Ski 2017

Icon Classic

Results are final as of May 31, 2017

Overall

Rank Name Category Ski Club Elapsed
1 Sean Rice Open Men Think Uno Max PaddleLife 1.12.14
2 Rosewell / Rosewell Double Ski OTHER Pen-Y-Bont/Portreath SLSC 1.17.09
3 Garbett / Carpenter Double Ski Fenn Mako XT Double Portreath SLSC 1.17.15
4 Scoob Lark Open Men Carbonology Pulse Woolacombe SLSC 1.17.27
5 Jordan Roberts Open Men Fenn Mako Elite Ocean Sports Club 1.18.30
6 Lewis Kirton Open Men OTHER 1.18.52
7 Drage Hubert / Dungavel Double Ski OTHER Gyllngvase SLSC 1.18.56
8 Terry / Lambert Double Ski OTHER Royal CC 1.22.36
9 Prinsloo / England Double Ski Fenn Mako Elite Double 1.23.14
10 Maycock / Turner Double Ski OTHER 1.23.15
11 Giddings / Lewis Double Ski OTHER Pen-Y-Bont SLSC 1.24.51
12 Mark Farrugia Open Men Epic V12 Royal CC & North Bondi SLSC 1.25.53
13 Roy Fieldus Masters (40+) Fenn Elite Spark Wey KC 1.26.15
14 Adrian Croucher Masters (40+) Fenn Elite Glide Wey KC 1.26.48
15 Ross / Baker Double Ski Epic V8 Double Exeter CC 1.27.27
16 Keith Moule Open Men OTHER Chelmsford CC 1.27.36
17 Francis Huntingford Open Men Epic V10 Exeter CC 1.27.56
17 Kingman / Smith Double Ski Fenn Mako Elite Double Poole Harbour CC 1.27.56
19 David Horkan Open Men OTHER 1.28.19
20 Rolph Overvliet Masters (40+) Fenn Elite S Surfski-holland.nl 1.28.30
21 Chloe Bunnett Open Women Carbonology Pulse Club Amigos Del Piraguismo 1.29.25
22 Andy Nicholson Masters (40+) Fenn Elite Spark Wey KC 1.31.42
23 Ralph Baker Open Men OTHER Southampton CC 1.31.57
24 Tim Escott Open Men Epic V10 Bradford On Avon CC 1.32.46
25 Simon Dark Masters (40+) Epic V10 Sport LOS RAPIDOS 1.32.49
26 Hide / Rutherford Double Ski OTHER 1.33.04
27 Folland / Humphries Double Ski OTHER 1.33.08
28 Dougal Glaisher Open Men Epic V10 Sport Exeter CC 1.33.32
29 Stephen Missen Masters (40+) Epic V8 Bradford On Avon CC 1.33.37
30 Mark Escott Masters (40+) Epic V10 Sport Bradford On Avon CC 1.33.58
31 Williams / Robinson Double Ski Epic V10 Double 1.35.09
32 Nick Hibberd Masters (40+) Carbonology Vault 1.36.08
33 Rob Knott Masters (40+) Icon Genesis Bristol CC 1.36.35
34 Greg Tonetti Masters (40+) Epic V8 Bristol CC 1.37.53
34 Matt Trewhella Open Men Icon Genesis Portreath SLSC 1.37.53
36 Kevin Mussell Masters (40+) Fenn Swordfish 1.38.12
37 Steve King Masters (40+) OTHER Hereford KC 1.38.55
38 Staddon / Rowland Double Ski Epic V8 Double Royal CC 1.39.44
39 Lizelle Kemp Open Women Think Evo II Linlithgow KRC 1.40.05
40 Team Ocean Sports Open Ocean Sports Club 1.40.22
41 Dougall / Haynes Double Ski OTHER 1.40.27
42 Andy Parritt Masters (40+) Epic V10 Fowey River CC 1.40.39
43 Andrew Philips Masters (40+) Epic V8 Bradford On Avon CC 1.42.00
44 Matthew Hide Open Men Epic V8 Addlestone CC 1.42.52
45 Benjamin Edom Masters (40+) OTHER Pembrokeshire Ocean Paddlers 1.46.35
46 Peter Miles Masters (40+) Epic V8 1.46.53
47 James Bunney Open ILS Spec Ski 1.52.36
48 Clive Gasson Masters (40+) Carbonology Cruz 1.53.30
49 Richard Lark Open ILS Spec Ski Woolacombe SLSC 1.54.50
50 Stuart Pitches Masters (40+) Epic V10 Sport Saunton SLSC 1.56.00
51 Kevin Littlehales Masters (40+) OTHER Bristol CC 1.56.58
52 David Pringle Pringle Open Men Epic V12 Wicklow SLSC 2.00.30
52 Stephen Yancek Open Men Fenn Mako Elite 2.00.30
54 Joseph Green Masters (40+) Epic V8 Bristol CC 2.03.48
55 Michael Counter Masters (40+) Epic V8 Shoreham Surfski 2.05.00
56 Ben Byrom Masters (40+) Epic V8 Croyde SLSC 2.14.08
57 Dan James Open Men Epic V10 Sport Wey KC 2.16.44
58 Jake Liversedge Open ILS Spec Ski Woolacombe SLSC 2.19.03
59 Alex Ward Open ILS Spec Ski Woolacombe SLSC 2.21.44
60 Chris Reed Masters (40+) Epic V10 Sport Croyde SLSC 2.36.12
61 Wesley / Wesley Double Ski Epic V8 Double Exeter CC 2.53.12

 

Double Ski

Entries: 15
Rank Name Category Ski Club R1
1st Rosewell / Rosewell Double Ski OTHER Pen-Y-Bont/Portreath SLSC 2.0
2nd Garbett / Carpenter Double Ski Fenn Mako XT Double Portreath SLSC 3.0
3rd Drage Hubert / Dungavel Double Ski OTHER Gyllngvase SLSC 7.0
4th Terry / Lambert Double Ski OTHER Royal CC 8.0
5th Prinsloo / England Double Ski Fenn Mako Elite Double 9.0
6th Maycock / Turner Double Ski OTHER 10.0
7th Giddings / Lewis Double Ski OTHER Pen-Y-Bont SLSC 11.0
8th Ross / Baker Double Ski Epic V8 Double Exeter CC 15.0
9th Kingman / Smith Double Ski Fenn Mako Elite Double Poole Harbour CC 17.5
10th Hide / Rutherford Double Ski OTHER 26.0
11th Folland / Humphries Double Ski OTHER 27.0
12th Williams / Robinson Double Ski Epic V10 Double 31.0
13th Staddon / Rowland Double Ski Epic V8 Double Royal CC 38.0
14th Dougall / Haynes Double Ski OTHER 40.0
15th Wesley / Wesley Double Ski Epic V8 Double Exeter CC 60.0

Masters (40+)

Entries: 23
Rank Name Category Ski Club R1
1st Roy Fieldus Masters (40+) Fenn Elite Spark Wey KC 13.0
2nd Adrian Croucher Masters (40+) Fenn Elite Glide Wey KC 14.0
3rd Rolph Overvliet Masters (40+) Fenn Elite S Surfski-holland.nl 20.0
4th Andy Nicholson Masters (40+) Fenn Elite Spark Wey KC 22.0
5th Simon Dark Masters (40+) Epic V10 Sport LOS RAPIDOS 25.0
6th Stephen Missen Masters (40+) Epic V8 Bradford On Avon CC 29.0
7th Mark Escott Masters (40+) Epic V10 Sport Bradford On Avon CC 30.0
8th Nick Hibberd Masters (40+) Carbonology Vault 32.0
9th Rob Knott Masters (40+) Icon Genesis Bristol CC 33.0
10th Greg Tonetti Masters (40+) Epic V8 Bristol CC 34.5
11th Kevin Mussell Masters (40+) Fenn Swordfish 36.0
12th Steve King Masters (40+) OTHER Hereford KC 37.0
13th Andy Parritt Masters (40+) Epic V10 Fowey River CC 41.0
14th Andrew Philips Masters (40+) Epic V8 Bradford On Avon CC 42.0
15th Benjamin Edom Masters (40+) OTHER Pembrokeshire Ocean Paddlers 44.0
16th Peter Miles Masters (40+) Epic V8 45.0
17th Clive Gasson Masters (40+) Carbonology Cruz 47.0
18th Stuart Pitches Masters (40+) Epic V10 Sport Saunton SLSC 49.0
19th Kevin Littlehales Masters (40+) OTHER Bristol CC 50.0
20th Joseph Green Masters (40+) Epic V8 Bristol CC 53.0
21st Michael Counter Masters (40+) Epic V8 Shoreham Surfski 54.0
22nd Ben Byrom Masters (40+) Epic V8 Croyde SLSC 55.0
23rd Chris Reed Masters (40+) Epic V10 Sport Croyde SLSC 59.0

Open Women Category

Entries: 2
Rank Name Category Ski Club R1
1st Chloe Bunnett Open Women Carbonology Pulse Club Amigos Del Piraguismo 21.0
2nd Lizelle Kemp Open Women Think Evo II Linlithgow KRC 39.0

Open Men

Entries: 16
Rank Name Category Ski Club R1
1st Sean Rice Open Men Think Uno Max PaddleLife 1.0
2nd Scoob Lark Open Men Carbonology Pulse Woolacombe SLSC 4.0
3rd Jordan Roberts Open Men Fenn Mako Elite Ocean Sports Club 5.0
4th Lewis Kirton Open Men OTHER 6.0
5th Mark Farrugia Open Men Epic V12 Royal CC & North Bondi SLSC 12.0
6th Keith Moule Open Men OTHER Chelmsford CC 16.0
7th Francis Huntingford Open Men Epic V10 Exeter CC 17.5
8th David Horkan Open Men OTHER 19.0
9th Ralph Baker Open Men OTHER Southampton CC 23.0
10th Tim Escott Open Men Epic V10 Bradford On Avon CC 24.0
11th Dougal Glaisher Open Men Epic V10 Sport Exeter CC 28.0
12th Matt Trewhella Open Men Icon Genesis Portreath SLSC 34.5
13th Matthew Hide Open Men Epic V8 Addlestone CC 43.0
14th David Pringle Pringle Open Men Epic V12 Wicklow SLSC 51.5
14th Stephen Yancek Open Men Fenn Mako Elite 51.5
16th Dan James Open Men Epic V10 Sport Wey KC 56.0

ILS Spec Ski

Entries: 4
Rank Name Category Ski Club R1
1st James Bunney Open ILS Spec Ski 46.0
2nd Richard Lark Open ILS Spec Ski Woolacombe SLSC 48.0
3rd Jake Liversedge Open ILS Spec Ski Woolacombe SLSC 57.0
4th Alex Ward Open ILS Spec Ski Woolacombe SLSC 58.0
Advertisements