event burgee

GB Ocean Ski 2017

Looe Oceanski Race

Overall Results

Entries: 44
Rank Name Category Ski Club Elapsed
1 Lewis Kirton Open Men Fenn Elite SL Ocean Sports Club 00:37:05
2 Richard England / Willem Prinsloo Doubles Fenn 00:38:54
3 Kenlea Murray Masters (40+) Carbonology Pulse 00:39:17
4 Andy Nicholson Veterans (50+) Fenn Elite Spark Wey KC 00:40:49
5 James Drage 00:40:55
6 James Missen Open Men Epic V10 Sport Bradford on Avon CC 00:41:02
7 Adrian Croucher Veterans (50+) Fenn Elite SL Wey KC 00:41:48
8 Brett Irvine Open Men Think Uno Max Richmond CC 00:42:16
9 Jim Taylor-Ross Veterans (50+) Epic V10 Exeter CC 00:43:00
10 Nick Hibberd Masters (40+) Carbonology Vault Shoreham Surfski 00:43:24
11 Paul Kingman Masters (40+) Stellar SES 00:44:02
12 Michael Southey Open Men Epic V10 Fowey CC 00:44:08
13 Daniel Palmer Open Men Epic V10 Fowey River CC 00:44:52
14 Colin Heard / Tim Laws Doubles Epic V8 Double Exeter CC 00:44:59
15 Adrian Trickett Veterans (50+) Epic V10 Wey KC 00:45:55
16 Rob Knott Masters (40+) Icon Genesis Bristol CC 00:45:57
17 Rolph  Overvliet Epic V10 Elmbridge CC 00:46:00
18 Stan Missen Veterans (50+) Epic V8 Bradford on Avon CC 00:49:00
19 Andrew Phillips Masters (40+) Epic V8 Bradford on Avon CC 00:50:00
20 Stephen Yancek Open Men Fenn Mako Elite 00:50:53
21 Steve Gynn Veterans (50+) Epic V5 00:51:05
22 Joe Green Veterans (50+) Epic V8 Bristol 00:51:12
23 Tom Sharpe Open Men Epic V12 Richmond CC 00:51:35
24 Mark Spruce Veterans (50+) Epic V10 Southampton CC 00:51:42
25 Mark Peters OC Class OC1 Fowey River CC 00:53:29
26 Brian Denholm OC Class EHUKAI OC1 OCUK 00:54:59
27 Anne Bellany / John Galilee Doubles OC2 ROCC 00:55:22
28 Jon Bird Masters (40+) Epic V10 Worcester CC 00:55:03
29 Susie Turner Open Women Hurricane OC1 OCUK 00:56:16
30 Michael Counter Veterans (50+) Think Uno Max Shoreham Surfski 00:57:15
31 Dave  Pinch 00:57:02
32 Gaven Mumberson Veterans (50+) Nordic Kayaks Squall Southend Surfski 00:58:18
33 Jack  Galilee 01:01:42
34 Ben Byrom Veterans (50+) Epic V8 Croyde SLSC 01:01:48
35 Anita Stacey Open Women Epic V5 01:10:06
36 Jules Taylor Veterans (50+) Knysna Genius CLK / BLU Bristol DNS
37 Luca Ferri / Rolph Overvliet Doubles Elmbridge CC DNS
38 Paul Krysik Masters (40+) Nelo 520 Shoreham Surfski DNS
39 Richard Elliott Veterans (50+) Knysna Genius CLK / BLU Southampton CC DNS
40 Robert Lineham Open Men Epic V10 Aberfan CC DNS
41 Ally Parritt Open Women Fowey River CC DNF
42 Bill Sharpe Veterans (50+) Fenn Mako XT Truro CC DNF
43 Glen Parry Veterans (50+) Nelo 520 Cardiff Bay DNF
44 Helen Percival Open Women Guisseny DNF

Open Women

Entries: 4

Rank Name Category Ski Club Elapsed
1 Susie Turner Open Women Hurricane OC1 OCUK 00:56:16
2 Anita Stacey Open Women Epic V5 01:10:06
3 Ally Parritt Open Women Fowey River CC DNF
4 Helen Percival Open Women Guisseny DNF

Open Men

Entries: 7
Rank Name Category Ski Club Elapsed
1 Lewis Kirton Open Men Fenn Elite SL Ocean Sports Club 00:37:05
2 James Missen Open Men Epic V10 Sport Bradford on Avon CC 00:41:02
3 Brett Irvine Open Men Think Uno Max Richmond CC 00:42:16
3 Michael Southey Open Men Epic V10 Fowey CC 00:44:08
4 Daniel Palmer Open Men Epic V10 Fowey River CC 00:44:52
5 Stephen Yancek Open Men Fenn Mako Elite 00:50:53
6 Tom Sharpe Open Men Epic V12 Richmond CC 00:51:35
7 Robert Lineham Open Men Epic V10 Aberfan CC DNS

Masters (40+)

Entries: 7

Rank Name Category Ski Club Elapsed
1 Kenlea Murray Masters (40+) Carbonology Pulse 00:39:17
2 Nick Hibberd Masters (40+) Carbonology Vault Shoreham Surfski 00:43:24
3 Paul Kingman Masters (40+) Stellar SES 00:44:02
4 Rob Knott Masters (40+) Icon Genesis Bristol CC 00:45:57
5 Andrew Phillips Masters (40+) Epic V8 Bradford on Avon CC 00:50:00
6 Jon Bird Masters (40+) Epic V10 Worcester CC 00:55:03
7 Paul Krysik Masters (40+) Nelo 520 Shoreham Surfski DNS

Veterans (50+)

Entries: 15

Rank Name Category Ski Club Elapsed
1 Andy Nicholson Veterans (50+) Fenn Elite Spark Wey KC 00:40:49
2 Adrian Croucher Veterans (50+) Fenn Elite SL Wey KC 00:41:48
3 Jim Taylor-Ross Veterans (50+) Epic V10 Exeter CC 00:43:00
4 Adrian Trickett Veterans (50+) Epic V10 Wey KC 00:45:55
5 Stan Missen Veterans (50+) Epic V8 Bradford on Avon CC 00:49:00
6 Steve Gynn Veterans (50+) Epic V5 00:51:05
7 Joe Green Veterans (50+) Epic V8 Bristol 00:51:12
8 Mark Spruce Veterans (50+) Epic V10 Southampton CC 00:51:42
9 Michael Counter Veterans (50+) Think Uno Max Shoreham Surfski 00:57:15
10 Gaven Mumberson Veterans (50+) Nordic Kayaks Squall Southend Surfski 00:58:18
11 Ben Byrom Veterans (50+) Epic V8 Croyde SLSC 01:01:48
12 Jules Taylor Veterans (50+) Knysna Genius CLK / BLU Bristol DNS
13 Richard Elliott Veterans (50+) Knysna Genius CLK / BLU Southampton CC DNS
14 Bill Sharpe Veterans (50+) Fenn Mako XT Truro CC DNF
15 Glen Parry Veterans (50+) Nelo 520 Cardiff Bay DNF

Doubles

Entries: 4

Rank Name Category Ski Club Elapsed
1 Richard England / Willem Prinsloo Doubles Fenn 00:38:54
2 Colin Heard / Tim Laws Doubles V8 Double Exeter CC 00:44:59
3 Anne Bellany / John Galilee Doubles OC2 ROCC 00:55:22
4 Luca Ferri / Rolph Overvliet Doubles Elmbridge CC DNS

OC

Entries: 3

Rank Name Category Ski Club Elapsed
1 Mark Peters OC Class OC1 Fowey River CC 00:53:29
2 Brian Denholm OC Class Ehukai OC1 OCUK 00:54:59
3 Susie Turner OC Class Hurricane OC1 OCUK 00:56:16

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

Advertisements