event burgee

GB Ocean Ski 2016

Paddlefest

Results are final as of 18:16 on July 9, 2016

Outside Course Overall

Rank Paddler Category Ski Club Elapsed
1 Scoob Lark Open Men Carbonology Pulse Woolacombe SLSC 01:01.25
2 Jonathan Boyton Open Men Royal Canoe Club 01:01:51
3 Simon Laurence Doubles 01:02:45
4 Jordan Roberts Open Men Fenn Mako Elite Hayle CC 01:03:22
5 Nick East Masters (40+) Icon Genesis Exeter CC 01:04:03
6 Adrian Croucher Masters (40+) Fenn Elite Wey Kayak Club 01:04:17
7 Gus England Open Men Think Uno Max Branksome Chine SLSC 01:04:53
8 Roy Fieldus Masters (40+) Fenn Elite Spark Wey Kayak Club 01:04:58
9 Jim Taylor-Ross Masters (40+) Epic V10 Exeter CC 01:05:27
10 Willem Prinsloo Masters (40+) Fenn Swordfish 01:05:39
11 Andy Nicholson Masters (40+) Fenn Elite Spark Wey Kayak Club 01:06:01
12 Alan Roberts Masters (40+) Fenn Swordfish Hayle CC 01:06:49
13 Richard England Masters (40+) 01:08:57
14 Ryan James OC1 Kai Va’a Antares BOCC 01:09:29
15 Pete Holliday OC1 Kai Waa BOCC 01:09:36
16 Daniel Clough Open Men Fenn Mako Elite 01:09:50
17 Rob Knott Masters (40+) 01:10:47
18 Tom Mason Masters (40+) Epic V10L 01:12:29
19 Andy Paritt Masters (40+) Epic V10 Fowey River CC 01:12:44
20 Dougal Glaisher Open Men Epic V10 Sport Exeter CC 01:13:07
21 Greg Tonetti Masters (40+) Epic V8 Bristol CC 01:13:15
22 Francis Huntingford Open Men Epic V10 Sport Exeter CC 01:21:20
23 Richard Hurlock Masters (40+) Fenn Bluefin 01:21:55
24 Ben Byrom Masters (40+) Epic V8 01:22:27
25 Laurenz Hoek Open Men Epic V8 Exeter CC 01:25:00
26 Andy Thomas OC1 01:26:54
27 James Lobb OC1 Ehukai Paddleport / Exeter CC 01:28:56
28 John Galilee OC1 01:29:34
29 Anne Bellamy OC1 01:42:11

Inside Course Overall

Rank Paddler Category Ski Club Elapsed
1 Paul Krysik Ski Inside Nelo 520 Shoreham Surfski 01:13:56
2 Royal CC OC6 Inside OC6 01:15:22
3 Paddle Sport OC6 Inside OC6 01:17:01
4 Matt Collier Ski Inside Epic V7 Exeter CC 01:19:21
5 Tim Nunn OC1 Inside 01:24:13
6 OCUK OC6 Inside OC6 01:24:48
7 Liz Brock Ski Inside Epic V8 Exeter CC 01:25:15
8 Peter Davies Ski Inside Fenn Bluefin Ocean Sports 01:25:17
9 David Coombs OC1 Inside 01:27:09
10 Graham Whitehorn Ski Inside Epic V8 RMKA 01:29:33
11 Mark Peters OC1 Inside Allwave Galea Fowey River CC 01:32:17
12 Peter Keaves Ski Inside Fenn Bluefin 01:33:41
13 Alister Collier OC1 Inside 01:34:38

Doubles

Rank Paddler Category Ski Club Elapsed
1 Simon Laurence Doubles 01:02:45

Masters (40+)

Rank Paddler Category Ski Club Elapsed
1 Nick East Masters (40+) Icon Genesis Exeter CC 01:04:03
2 Adrian Croucher Masters (40+) Fenn Elite Wey Kayak Club 01:04:17
3 Roy Fieldus Masters (40+) Fenn Elite Spark Wey Kayak Club 01:04:58
4 Jim Taylor-Ross Masters (40+) Epic V10 Exeter CC 01:05:27
5 Willem Prinsloo Masters (40+) Fenn Swordfish 01:05:39
6 Andy Nicholson Masters (40+) Fenn Elite Spark Wey Kayak Club 01:06:01
7 Alan Roberts Masters (40+) Fenn Swordfish Hayle CC 01:06:49
8 Richard England Masters (40+) 01:08:57
9 Rob Knott Masters (40+) 01:10:47
10 Tom Mason Masters (40+) Epic V10L 01:12:29
11 Andy Paritt Masters (40+) Epic V10 Fowey River CC 01:12:44
12 Greg Tonetti Masters (40+) Epic V8 Bristol CC 01:13:15
13 Richard Hurlock Masters (40+) Fenn Bluefin 01:21:55
14 Ben Byrom Masters (40+) Epic V8 01:22:27

Open Men

Rank Paddler Category Ski Club Elapsed
1 Scoob Lark Open Men Carbonology Pulse Woolacombe SLSC 01:01.25
2 Jonathan Boyton Open Men Royal Canoe Club 01:01:51
3 Jordan Roberts Open Men Fenn Mako Elite Hayle CC 01:03:22
4 Gus England Open Men Think Uno Max Branksome Chine SLSC 01:04:53
5 Daniel Clough Open Men Fenn Mako Elite 01:09:50
6 Dougal Glaisher Open Men Epic V10 Sport Exeter CC 01:13:07
7 Francis Huntingford Open Men Epic V10 Sport Exeter CC 01:21:20
8 Laurenz Hoek Open Men Epic V8 Exeter CC 01:25:00

Ultimate

(for skis of length/beam ratio of 11 or less)
Sponsored by Ultimate Kayaks
Rank Paddler Category Ski Club Elapsed
1 Greg Tonetti Masters (40+) Epic V8 Bristol CC 01:13:15
2 Ben Byrom Masters (40+) Epic V8 01:22:27
3 Laurenz Hoek Open Men Epic V8 Exeter CC 01:25:00

OC1

Rank Paddler Category Ski Club Elapsed
1 Ryan James OC1 Kai Va’a Antares BOCC 01:09:29
2 Pete Holliday OC1 Kai Waa BOCC 01:09:36
3 Andy Thomas OC1 01:26:54
4 James Lobb OC1 Ehukai Paddleport / Exeter CC 01:28:56
5 John Galilee OC1 01:29:34
6 Anne Bellamy OC1 01:42:11

www.oceanski.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com